top of page

GELATO Nedir  ve Neden DR. GELATO ?

İtalyan’lar , ingilizce’deki ‘’İce-cream’’  ,Türkçe’deki ‘’Dondurma’’ kelimesini kendi dondurmalarında asla kullanmazlar ve kesinlikle ayırıp ona Gelato derler.

 

Çünkü supermarketlerde ya da esas sektoru sütlü ya da şerbetli  tatlı imalati  olan  ulusal firmaların ve  bayilerinin tezgahlarında satılan  ürünlerdeki dondurma ile cok ama cok farklılık gösterir.

 

Gelato ;

Süt, krema, şeker,taze meyveler ve 1. Sınıf kuruyemiş (Antep fistigi ,findik ,ceviz ) ya da yüksek kakao yağı oranlı (%82) çikolata  gibi  taze ve doğal malzemelerin karışımıdır.

 

Gelato ;

Taze yapılır ve taze taze  tüketilir. Dondurmanın tazesi olur mu demeyin, bol taze malzeme dolu, koruyucu içermeyen Gelato, maksimum -10 ila -12 dereceler arasında tezgahda bekler bu şekilde muhafaza edildiğinden Gelato’nun raf ömrü 4-5 gundur. (Süper marketlerde ya da dondurma tezgahlarindaki dondurma, sanayi uretimi oldugu icin -20 , -25 derecelik derin dondurucu ya da tezgahlarda sunulur ve uzun sureli raf ömrü vardır )

 

 

Gelato ;

Bilinen paketli dondurmalardan çok ama cok daha az hava içerir. Bugün süpermarketlerden ya da tezgahlardan  aldığınız bir kutu ya da bir top dondurmanın neredeyse yarısı havadır. 1lt alırsınız ancak 600 gr’dan azdır. Bu da icindeki havadan kaynaklanir ki bu oran da % 40 , % 60 arasinda degisir .

 

Gelato ;

%7 ile  %12 oraninda  hava içerir. Bunun anlamı daha yoğun malzeme içermesi sebebiyle yogun bir  tadinin olmasi demektir . Yani her kasikta  cok daha fazla yoğun bir lezzet alırsınız.

 

Gelato ;

Taze malzemeler ile hazırlanan Gelato’nun rengi de canlı olur, tazeliğin kokusunu alırsınız ve doğal malzemenin dokusunu ağzınızda hissedersiniz. Yağlılık ve şeker oranları da sanayi tipi dondurmalara göre  farklılık içerir. Gelato’da yağ da şeker de daha azdır.

 

DR. GELATO  bu  muhtesem lezzeti  gururla sizlere  sunuyor. Bilinki asla vazgecemeyeceksiniz ..

Afiyet olsun ..

 

bottom of page